Pielęgnacja zębów z aparatem stałym

Ortodonta Warszawa – jak dbać o higienę podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne to bardzo szczególny i wymagający okres. Dobry ortodonta Warszawa uwrażliwi nas na kwestię dbania o higienę podczas noszenia aparatu. Jest to tak ważne, ponieważ aparat jest miejscem gdzie gromadzi się wiele zanieczyszczeń. Osadzają się w nim resztki jedzenia i różnego rodzaju osad. Jeżeli nie będziemy dbać o jego czystość, staniemy się o wiele bardziej narażeni na ryzyko próchnicy i różnego rodzaju infekcji. Znacznie częściej dotyczą one dzieci niż dorosłych, ponieważ nie są one dostatecznie świadome zagrożeń. Zadaniem rodziców jest nauczenie dziecka zasad higieny i dopilnowanie, żeby ich ono przestrzegało. Nie zawsze jest to proste, jednak trud z pewnością się opłaci. Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest poddanie się zabiegowi oczyszczania zębów. Stomatolog powinien zająć się tym zanim aparat zostanie założony, ponieważ później wymagałoby to zdejmowania aparatu. Oczyszczanie zapobiegnie również nadmiernemu odkładaniu się osadu podczas leczenia ortodontycznego.

Ortodonta Warszawa – jak wyglądają standardy higieniczne podczas leczenia

Kiedy decydujemy się na założenie aparatu, musimy być świadomi, że od tej pory będziemy musieli czyścić zęby po każdym posiłku. Dla wielu osób może być to kłopotliwe, ponieważ przyzwyczajone są do szczotkowania jedynie rano i wieczorem. W przypadku aparatu ortodontycznego standardy higieniczne powinny zostać zaostrzone. Pomiędzy metalowymi pręcikami aparatu często odkładają się resztki jedzenia. W sytuacji, kiedy ich nie usuniemy, możemy spodziewać się, że wkrótce zaczną się psuć. Spowoduje to przynajmniej przykry zapach z ust, a w większości przypadków może narazić nas na próchnicę. Dodatkowo, kiedy zdecydujemy się na aparat ortodontyczny, powinniśmy wykluczyć z naszej diety niektóre produkty. Tu warto wymienić wszystkie potrawy, które mają skłonności do przyklejania się do zębów, a tym samym również i do aparatu. Tego typu substancje bardzo trudno jest usunąć, co stwarza większe zagrożenie próchnicą. Warto jest poświęcić nieco czasu także na nitkowanie zębów. Nawet jeżeli do tej pory tego nie robiliśmy, podczas noszenia aparatu może nas to uchronić przed chorobami zębów. Ortodonci zalecają także stosowanie specjalnych płynów do płukania ust po szczotkowaniu. Ich zaletą jest przede wszystkim fakt, że mogą one dotrzeć do miejsc, których nie jesteśmy w stanie wyczyścić za pomocą tradycyjnej szczoteczki. Jeżeli mamy problem z wyborem najbardziej odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej, koniecznie poradźmy się naszego stomatologa. Konieczność restrykcyjnego dbania o higienę na samym początku może się nam wydać kłopotliwa i męcząca, jednak po pewnym czasie z pewnością przyzwyczaimy się do niej. Szczotkowanie zębów w pracy, czy w galerii handlowej przestanie być dla nas krępujące. Zyskają na tym nasze zęby, które oprócz tego, że staną się idealnie proste, będą także krystalicznie białe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>