Eksploracja świata – dalszy opis

Omawiając lęk urojeniowy wspomniano, że człowiek nie znosi białych plam na swojej mapie otaczającego świata. Wszystko chce zbadać i wyjaśnić: gdy to jest niemożliwe, nieznane zostaje zapełnione strukturami czynnościowymi czło- wieka, a więc tworami jego uczuć, marzeń, planów itp. Najtrudniej poznać drugiego czowieka, czasem przysłowiowa beczka soli nie wystarczy i dlatego w stosunkach z innymi ludźmi najczęściej dochodzi do projekcji własnych struktur czynnościowych w otaczającą rzeczywistość (projekcja urojeniowa).

Jeśli nie jesteśmy w stanie sytuacji rozpoznać, np. gdy zmiana jest zbyt gwałtowna i totalna, gdy wydolnoć naszego układu nerwowego jest osłabiona (reakcja katastroficzna Goldsteina), gdy nastawieni jesteśmy do otaczającego świata ,.na nie”, gdy nie interesuje on nas, nudzi, to niepokój nasz wzrasta, mnożą się wokół nas znaki zapytania.

Uczucie nudy powstaje wówczas, gdy człowiek na skutek swego negatywnego nastawienia emocjonalnego do otoczenia nie potrafi przejść z fazy orientacyjnej do badawczej odruchu orientacyjno-badawczego. Człowiek taki odczuwa lęk przed życiem, gdyż wymaga ono ekspansji, eksploracji otaczającego świata. W dzieciństwie i młodości – zarówno u zwierząt. jak i u ludzi – dynamika życiowa jest znacznie żywsza i w związku z tym ekspansja w otaczający świat bardziej dynamiczna. Młodego wszystko ciekawi, interesuje, chciałby poznać jak najwięcej, z łatwością pokonuje lęk, jaki budzi każda nowa sytuacja, świat go pociąga. Nuda jest obniżeniem dynamiki życiowej, brak chęci i siły do eksploracji otaczającego świata, człowiek zasłania się twierdzeniem, że ,,to już wszystko było”, że „nic nowego pod słońcem”, otaczający świat zamiast przyciągać, odpycha, czuje się lęk przed życiem, pragnie się śmierci, życie budzi wstręt, a jednocześnie człowiek boi się śmierci. W nerwicy, której charakterystyczną cechą jest nuda, chory znajduje się w potrzasku między lękiem przed życiem a lękiem przed śmiercią.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>