Cechy psychoterapeuty – odwaga

Jakie czynniki odgrywają rolę w uformowaniu się korzystnego oddziaływania psychoterapeutycznego? Nim zanalizuje się je w przyszłości w sposób naukowy, można by na razie podać następujące sugestie. Naczelny chirurg armii greckiej pod Troją nazywał się Macheon (mache po grecku znaczy „walka”). Obowiązkiem lekarza jest walczyć z chorobą i ze śmiercią, walkę tę powinien prowadzić do ostatka, choć wszystkie pozycje wydają się stracone. Musi wierzyć w swe zwycięstwo, mieć odwagę i upór, by przeciwstawić się temu, co nieraz wydaje się niezwalczone. Przeciwstawieniem lęku jest odwaga, człowiek odważny wychodzi naprzeciw niebezpieczeństwu, nie ucieka przed nim. Odwaga redukuje lęk w otoczeniu. Odważny dowódca potrafi porwać wystraszonych żołnierzy do ataku, w jego obecności czują się bezpieczni. Człowiek odważny jakby odsuwa niebezpieczeństwo od tych, co żyją w lęku, spełnia wspomnianą rolę danger contro/.

Jeśli lęk wzmaga procesy dezintegracyjne i człowiek w lęku „traci głowę”, to odwaga stymuluje procesy integracyjne. Człowiek odważny wie na ogół, do czego dąży, nie boi się sytuacji zagrożenia i dlatego nie działa ona na niego paraliżująco. Ten spokój i porządek w obliczu niebezpieczeństwa udziela się otoczeniu i zmniejsza jego napięcie lękowe.

Zachowanie odwagi w zawodzie lekarskim nie jest sprawą łatwą. Nierzadko lekarz staje w obliczu sytuacji, wobec której całkowicie czuje się bezradny, zdaje sobie sprawę ze swej niewiedzy i z ograniczenia własnych możliwości, mimo to jednak musi sprostać niebezpieczeństwu, nie stracić głowy, wierzyć w swoje zwycięstwo i w swoje umiejętności: jego niepokój i brak wiary od razu udzieliłyby się choremu. Chorzy na ogół błyskawicznie orientują się, że ich lekarz nie ma już nadziei na ich wyzdrowienie lub że w ich sytuacji czuje się całkowicie bezradny. Zwykle wystarczy drobny gest, niepozorny grymas twarzy, nieostrożna wypowiedź, gorączkowe ruchy itp., by chory wyczuł, że jest z nim niedobrze: wzmaga to bardzo jego niepokój, traci bowiem wiarę w człowieka, który dotychczas dawał mu nadzieję zwycięstwa nad chorobą i stwarzał poczucie bezpieczeństwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>